Zaman Yolculuğunu Araştırma Merkezi © 1998 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 -Turkey/Denizli 

  KATI YAKITLI ROKET  MOTORLARI-1  &  2

 
  İlk katı yakıtlı roketler Çinliler tarafından İ.S.VII. yüzyılda yapıldı ve güç kaynağı  olarak barut kullanıldı.Bunların üretim yöntemleri geliştikçe, Batı dünyasındaki kullanımlar da yaygınlaştı.Söz konusu yöntemler, İkinci dünya savaşı sonuna sıvı yakıtlı roket  motorları geliştirilinceye kadar önemli ölçüde değişmedi. Yirmi yıl kadar, katı yakıtlı motorlar, sıvı yakıtlı motorların verimine ulaşamadı.Ama, katı yakıt sistemindeki en son gelişmeler, çok gelişmiş uçuş uygulamalarında, kıtalar arası füzeler, uyduların inişi v.b. tasarılarda, sıvı yakıt sistemlerinin yerine yeniden katı yakıt  sistemlerinin geçmesini sağladı.

Katı yakıtlı roketlerin yapısı

Bir katı yakıtlı roket, temel olarak  roketin dış kabuğunu oluşturan yanma odası, hareket ettirici yakıt yükü, yakıtı ateşleyici aygıt ve yanmayı durdurucu bir aygıttan oluşur.

Hareket ettirici yakıtın yanması, roketin arkasındaki bir memeden hızla püskürtülen gazları oluşturur.Gazlar hızlı üretildiğinden, yanma odasında yüksek basınçlarla birikirler; bu yüzden, yanma odası bu basınca dayanacak sağlamlıkta olmalıdır.Yanma odası genellikle çelikten, titanyumdan yada alüminyum alaşımlardan yapılmıştır.Küçük roketlerde yanma odası bazen plastikle güçlendirilmiş cam elyafından yapılır.Odanın çizim tasarımı önemlidir; sözgelimi yanma olayının yanlış hesaplanmasıyla çok fazla basınç doğarsa, oda patlayıp roketi parçalayabilir.Roketin bir başka önemli parçası, yanma gazlarını arkadaki memeye götüren kuyruk borusudur.Memeye ( yanmış gazların çıkış hunisi ) yakın yerde, uçuş etkinliğini arttırmak için kuyruk borusunun çapı giderek küçülür.Gazlar memede yüksek sıcaklıklarda hareket ettiği için, metal yıpranması sorunu ortaya çıkar.Sıcak gazlar memenin bazı parçalarını eritebilir, kimyasal olarak çürütebilir yada yanmamış maddenin sert parçaları iç yüzeyleri aşındırabilir.Kuyruk boruları, kimyasal tepkimeye girme özelliği boşalan gazlara göre az olan gereçlerden yapılır.En sık kullanılan  grafit, molibden, metal oksit karışımları ve bazen çimentodur.

Katı yakıtlar ve yapılışları

İlk katı yakıt roketleri barut gücüyle hareket ettirildi.Sonradan, gelişen cephane barutları ve patlayıcılar kullanıldı.Bir roket motorunun çalışması çok fazla gaz üretip bunu fışkırtmaya bağlı olduğuna göre, yanma odasında gazın hacmini arttırmak için, yüksek sıcaklıkta ısıtılabilir gaz üreten - hem de memeyi terk ediş hızına dayanıklı - bir madde bulunacağı açıktır. Kimyasal olarak tepkimeye giren maddeler içerdiği için bir patlayıcı madde- birleşerek memeden atılacak sıcak gazı üretmeye uygun bir yükseltgen madde ve bir yakıt - kullanmak uygun olur...

                                                                      Arka sayfaya geçiniz

 Alıntı: Bilim ve Yaşam (Çağdaş Bilim ve Teknoloji) Ansiklopedisi. / Uygulamalı Bilimler -Gelişim Yayınları: Cilt: 6  Sayfa : 79

Hiçbir yazı/ resim  izinsiz olarak kullanılamaz!!  Telif hakları uyarınca bu bir suçtur..! Tüm hakları Çetin BAL' a aittir. Kaynak gösterilmek şartıyla  siteden alıntı yapılabilir.

 © 1998 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 -Turkiye / Denizli 

 Ana Sayfa / IndexUFO Galerisi /  E-MailKuantum FiziğiQuantum Teleportation-2

 Time Travel Technology /  Kuantum Teleportation  / UFO Technology / 

 Roket bilimi / Astronomy