Zaman Yolculuğunu Araştırma Merkezi © 1998 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 - Turkey / Denizli 

Zaman Nedir, Ne Değildir?

Bu makalemizde zaman olgusu ile ilgili bir kaç laf edeceğiz beyler, bayanlar. Herkes kendini ona göre ayarlasın. Daha önceki yazılarda zaman ile ilgili bir kaç bir şey söylemiş idik zaten ama daha söylenecek çok şey var ki yine bir yazı olarak çıktı karşınıza işte.

Zaman aslında fizikçileri en uğraştırmış konulardan bir tanesi tüm tarihte. Adem Babamızdan beri her dünyalının kullandığı bu fiziksel terimin tam bir tarifi de yok aslında. Sırf sizin gül hatırınız için ben açtım Encarta 2000 CD'mi baktım ne yazmış adamlar bir tanım olarak diye. "Bir olayın veya bir aksiyonun gerçekleşme periyodu" demişler bir yerde, başka bir yerde ise çevirmeye Türkçemin (İngilizcemin değil Türkçemin :) yetmediği "the concious experience of duration (ıkınıyom, sıkınıyom en fazla şöyle bir çeviri çıkıyor: 'sürenin bilinçli bir şekilde hissedilmesi', höh?! :)" tanımını getirmişler. Aslında eksik tabirler her ikisi de. Neden derseniz (diyin, diyin kormayın :) mesela hiç bir olay veya aksiyon gerçekleşmiyorsa zaman geçmiyor mu demek oluyor yani?! (Nasıl yakalamış doc'unuz inceliği ama?! :) veya bilinçsiz bir şekilde kişi zamanı geçiremez mi?!!! Neyse Bill Amcamın Microsoft'una daha fazla yüklenmeye gerek yok; gerçekten tanımı çok zor bir olgu zaman. Ama merak etmeyin doc'unuz onun da tanımını yapabilecek bilgi ve ilgi ve dahi silgi birikimine sahiptir, sakin olun ve okumaya devam edin en iyisi...

                                 Zaman mevhumu, tanımı kadar bizzat kendisi de yeterince karışık ve anlaşılması çetrefilli bir olgu. Pekala, öyleyse en anlaşılacak kısmından başlayalım: Bir kere en başta fiziksel bir büyüklük. Yani ölçebildiğimiz bir değere sahip. İşte saattir, saniyedir vs.. vs.. Örneğin şanı yüce doc'unuzun bir itin havlamasına göstereceği tepki için 1.2 milisaniye yeterlidir de artarlıdır bile... Buradaki tepki olayının başlaması ile bitmesi arasında geçen süreyi belirten milisaniyelik büyüklük skaler bir büyüklüktür; yani yön, direksiyon (direction : ingilizce yön demektir aslında, dunu da bu noktada şeettiriim dedimdi.. hehehehh :) hatta kontak anahtarı dahi (kontak anahtarının ingilizcesi ile yönün bir ilgisi yok ama... :)gerektirmez. Hee, mesele kolay gibi görünüyo dii mi?! Durun siz hele bi... Meseleye bi' de Einstein'ın izafiyeti ile bakalım da n'oluyomuşsunuz?!!

Meselemizi bir de tarihi gelişimi içinde ele alalım. Isaac Newton zamanın mutlak bir büyüklük olduğunu savunmuştu. Bu açıklamaya göre zaman içinde evrenin de var olduğu ve bütün değişimlerin yer aldığı bir kap gibidir. Zamanın varlığı ve özellikleri fiziksel dünyadan bağımsızdır. Evren var olmasa da var olacağı kabul edilir ve bir başı ve sonu yoktur; çizgisel ve sürekli bir niteliği vardır.

Yukarıdaki paragrafta anlatılanlar Einstein öncesi zamanın algılanması ile ilgili idi. Ama Einstein amcam Mehter marşı'yla gelip zamanı bugün anladığımız şekli ile açıklayıp, İzzmir Marşı ile yerine dönünce yine herşey tepe taklak oldu... (yaw, adam neye el attıysa karıştırıp bırakmış; el diil biçer-döver bıçağı mubarek...)

Einstein ünlü İzafiyet Teorileri'nde (Genel ve Özel) zamanın maddeye bağlı olduğunu onsuz bir anlam ifade etmeyeceğini açıkladı. Örneğin eğer ışık hızında yakın bir hızda hareket eden bir roket içinde iseniz sizin için daha yavaş geçecektir zaman...Zamanın izafiyeti makalesinde bu konu daha detaylı işlendiği için burada es geçiyorum. Bu örneği belirtmemdeki sebep-ül esas zamanın her şeyden bağımsız kendi halinde akıp giden bir olgu olmadığı aksine tamamen maddeye ve mekana bağımlı olduğudur...

Bu noktada insanın aklına şöyle bir soru geliyor: "Pekala bu mubarek zaman yavaşlatılabiliyor ise durdurulamaz ve hatta geriye doğru hareket ettirilemez mi?!!"

Sıkı durun millet.. Bu açıklama televizyonda yok: Teorik olarak zamanın durdurulması mümkün!!! Eğer hızınızı ışık hızına çıkarabilirseniz sizin için artık zaman işlemeyecektir!!!... Sizi gidi akıllılar sizii... "Teorik olarak" kelimesinin altını çizdiğimi nasıl da hemen anladınız ama?!! İsterseniz (hoş istemeseniz no'lcek ki? klavye benim elimde dii mi?!! :) bu teorik meselesini biraz açalım:
 

Yandaki formül relativistik zaman formülüdür. Formüldeki v cismin hızı, c ise artık kundaktaki bebeğin dahi bildiği ışık hızı, tr relativistik zaman, t ise durgun haldeki zamandır. Eğer cismin hızı c'ye eşit olur ise kök içi 1-1=0 olur. t/0 ise matematiksel olarak tanımsızdır.!!! Yani formül bize ışık hızında zamanın tanımsız olacağını söylüyor. Diğer bir deyişle zaman mevhumu artık ortadan kalkar o hıza ulaşıldığı zaman... Hee, hemen sulanmayın "Aha, doc yine yaptı! Ölümsüzlüğün sırrını açıkladı işte!" diye. Çünkü daha önce de çent defa belirttiğim gibi bir madde için ışık hızına ulaşmak diye bir naneden söz edemeyiz. Madde için üst sınır hızdır ışık hızı. (Mesele ile ilgili bakınız lütfen:ışığın yapısı veya Takyonlar)

İşte şu yukarıdaki açıklama da işaret edildiği gibi zaman, eşyanın içinde yüzdüğü bir deniz felan değil tam tersine eşyaya ve onun özelliklerine körü körüne "bağımlı" bir olgudur. Belirttiğimiz sorunun bir de "geri gitme" yani klasik tabirle "zamanda yolculuk" kısmı vardı dii mi?!!... Onu da bir başka yazıya İnşallah, bu yazılık yeteri kadar beyin hücresi mixerliği yaptığım kanaati hasıl oldu bende yazıyı bir gözden geçirince... :)

Alıntı:http://doctorfizik.hypermart.net/drfzk14.htm

Hiçbir yazı/ resim  izinsiz olarak kullanılamaz!!  Telif hakları uyarınca bu bir suçtur..! Tüm hakları Çetin BAL' a aittir. Kaynak gösterilmek şartıyla  siteden alıntı yapılabilir.

 © 1998 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 - Turkiye / Denizli 

Ana Sayfa /Index /Roket bilimi / E-Mail /Astronomy/  

Time Travel Technology /UFO Galerisi  /UFO Technology/

Kuantum Teleportation /Kuantum Fizigi /Uçaklar(Aeroplane)

New World Order(Macro Philosophy)  /