Roket ve Roket Motoru:

Roket kendisine gerekli herşeyi içinde bulunduran bir motordur.Bu, roketler ve diğer herhangi bir tepkili aracın arasındaki başlıca farktır.Bu aynı zamanda roketlerin uzay içerisinde seyahat etmesine imkan sağlar.

Roket esasında bir jet motorudur.Fakat bildiğimiz ve uçaklarda kullandığımız jet motorlarından farklıdır.Her ikisinin işlemesindeki ana prensip aynıdır: O her hareket için eşit ve aksi yönde bir tepki vardır diyen Newton'un üçüncü hareket yasasıdır.Bir jette, motor içinde yakıtın yanması sıcak gazların geriye doğru fışkırtılması sonucunu  verir, buna tepki olarak motor ileriye doğru hareket eder.Uçaktaki jet motoru ile roket motoru arasındaki fark basit olarak uçak jetinin yakıtını yakması için azami yüksekliğini yaklaşık 90.000 fitte (27,5 Km) sınırlayan çevresindeki havanıniçindeki oksijene ihtiyacı olmasıdır.Ama roket, yakıtı ile birlikte kendi oksijen donanımını beraberinde taşır ve bu nedenle uzayın boşluğunda seyahat edebilir.

Tarih

İnsan tarihinde roketlerin kullanılması çok geriye uzanır.Roketleri mümkün yapan barutun keşfi genellikle Çinlilere bağlanır. 9 uncu yüzyıl civarında bir zamanda  potasyum nitrat (güherçile) kükürt ve nitrat karışımının patlama ile yandığını buldular.Başlangıçta barut donanma fişekleri yapmakta kullanıldı.Hala da kullanıldığı gibi ama 13 ncü yüzyıla gelirken askeri kullanıma konulmuştu bile.1232 de Honan eyaletinin baş şehri olan Klaifeng şehri Moğol akınlarına karşı kendini, roket olmuş olduklarına inanılan  ''alevli ateş okları ile savundu.

  Daha sonra, Araplar onları İspanya'da kullandı.İtalya'da 1379'da Padua'da ve 1380 de Venedik'te roketler kullanıldı.İlk roketler muhtemelen üstüne gomalak sürülmüş, sıkıca sarılmış kağıt tabakalrdan yapılmıldı.1242'de İngiliz Roger Bacon kara barut yapmak için formülü tesbit etti.Takriben aynı zamanda Almanya'da Albertus Magnus '' De mirabili bus mundi'' ( Dünyanın Harikaları Üstünde) adlı kitabında roketler yapılması için izahat verdi.

Askerlikte kullanılmaları konusunda roketler ve topçu, tarihleri boyunca kah biri önde kah diğeri önde başa baş koştular.Doğruluk bu rekabette baş faktör idi.Fakat bazı işlek akıllılar roketle çalışan bir aracın bir duvarı vaeya kapıya saldırabileceği ve roketle yol alan bir torpidonun düşman gemilerinde delikler açması gibi roketler için yeni fikirler ileri sürdüler.Yangın roketleri yelkenleri ve gemilerin donanımlarını ateşe vermekte kullanıldı, işaret roketleri de yaygın idi.

Bazı modern fikirler kaynaklarını haberleşme için kullanılan roketlerden veya donanma fişeklerinden aldılar.Bunlar arasında çok kademeli roket, demetli roket  ve daha büyük doğruluk için ok gibi kanatçıklı roketler vardı.Fakat bu fikirlerin mezardan çıkarılması, tozunun alınması işe konulması suretiyle uzay araçlarını yörüngeye ve ötesine göndermek 20 nci yüzyıla kadar olmadı.

 

 

 

 

 

 

    Roket Motorlarının Ana Tipleri:

 

  

 

 

 

 

 

Hiçbir yazı / resim  izinsiz olarak kullanılamaz!!  Telif hakları uyarınca bu bir suçtur..! Tüm hakları Çetin BAL' a aittir. Kaynak gösterilmek şartıyla  siteden alıntı yapılabilir.

© 1998 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 -Turkiye / Denizli 

Ana Sayfa / IndexUFO Galerisi /  E-MailKuantum FiziğiRölativite Dosyası

Time Travel Technology /  Kuantum Teleportation  / UFO Technology 

Roket bilimi /Astronomy