Zaman Yolculuğunu Araştırma Merkezi © 1998 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 -Turkey/Denizli 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sıvı yakıtlı füze

Bu tip füzelere daha karmaşık bir yapım uygulanmıştır.Çünkü birbirinden ayrudört bölmeden oluşmaktadır:İki depo (yakıtlar ve yakıcılar).Bunlar bir tek gömleğin içine alınmış durumdadır.İticileri yanma odasına ulaştıran pompalar aracılığıyla alınmakta, yanma odasına gönderilmektedir.Burada birbirine karışmakta ve yakılması sağlanmaktadır.Resimde de görüldüğü gibi iticilerin doldurduğu depolar aşağı yukarı füzenin  tüm gövdesini kapsamaktadır.Satürn V, hareket anında dev bir depodan farksızdır:İticilerin ağırlığı (520 bin kilo kerosen ve 1 milyon 500 bin kilo sıvı oksijen) hareket sırasında tüm füze ağırlığının onda dokuzu tutarındadır.

Bir de içine bakalım

İşte sıvı yakıtla çalışan büyük bir füze motorunun çeşitli bölmeleri: En önemli bölme yanma odasıdır.İki boru aracılığıyla buraya iticiler gönderilmektedir.Bunlar, yanma odasına girmeden önce, yanma odasını saran bir soğutma gömleğinden geçirilir.Bunlar sıvı haline getirildiği için ısı derecesi çok düşük gazlardır (sıvı hidrojen -217 derecedir).Bu, ısı  derecesi son derece düşük gazlar, yanma odasının bölmelerinde soğutucu yönde çok güçlü bir etki yaparlar.

Yanma sonucu meydana gelen gazlar püskürtme borusuyla  yanma odasından çıkmakta ve boşaltma konisinden çıkıp gitmektedir.Boşaltma konisi huni biçimindedir.Bundan amaç, gazların çıkışı sırasında itme gücünü mümkün olduğu kadar yüksek oranda tutmaktır.Yanma odasına bağlı olarak en ağır yükü taşıyan ve hırpalanma durumuna en çok uğrayan, püskürtme borusudur.Çünkü bu borudan son derece  kızgın gazlar fışkırmaktadır.Bunlar oksidrik alevle aynı ısıdadır: 2.800-3.000 .Sadece bir santimetre kutrunda bile olsa bu tür bir alev demir bir levhayı bir bıçağın tereyağını kesmesi kadar kolaylıkla kesebilecek güçtedir.

Katı yakıtlı füze

Katı yakıtlı füze, yapım bakımından daha sade özelliklere sahiptir.Genellikle madeni bir gömlekten meydana getirilmiştir: (cam lifinden ya da sıkıştırılmış plastikten de olabilir).Bu gömleğin içine yakı ve yakıcı karışımı yerleştirilmiştir.

İiticilerin bulunduğu kesimin iç bölümünde bir boşluk vardır.Büyük bir delik gibidir (içi çıkarılmış bir kurşun kalemi düşünelim).Bundan amaç yanmayı düzenlemek, gazların dışarı çıkmasını da kolaylaştırmaktır.Yakıt bitmeden önce füzenin çalışması durdurulmak isteniyorsa ayrı bir mahfazada saklanan özel bir sıvı yanma odasının içine sızdırılır.Böylece ısı derecesinde çok ani bir düşüş sağlanır, bu da yanma olayını durdurur.

Katı yakıtlı füzelerde, aracın tüm gövdesi aynı zamanda hem yakıt deposu hem de yanma odası durumundadır.

 

 

 
 

Hiçbir yazı/ resim  izinsiz olarak kullanılamaz!!  Telif hakları uyarınca bu bir suçtur..! Tüm hakları Çetin BAL' a aittir. Kaynak gösterilmek şartıyla  siteden alıntı yapılabilir.

 © 1998 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 -Turkiye / Denizli 

 Ana Sayfa / IndexUFO Galerisi E-MailKuantum Fiziği Quantum Teleportation-2

 Time Travel Technology /  Kuantum TeleportationUFO Technology 

 Roket bilimi /