Zaman Yolculuğunu Araştırma Merkezi © 1998 Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 -Turkey/Denizli 

STAR GATE (YILDIZ KAPISI)  filiminden bazı sahneler

Stargate ülkemizde 1995'de gösterilen stargate sıra dışı teorisiyle ilgi çekti.Dünyada da ses getiren filmin başrolünü ABD Ordusunda Albay rütbesiyle görev yapan(Colonel Jonathan 'Jack' O'Neil) bir karakteri canlandırmak üzere Kurt Russell üstlenmişti.Yanında ünlü isimlerden konu hakkında bilgisi olmamasına rağmen benzer teoriler üreten ve piramitlerin uzaylı araçların iniş yerleri olduğunu belirten bir arkeologu canlandıran(Dr. Daniel Jackson) James Spader vardı..

Konu olarak detaylara girmeden anlatmak gerekirse keşfedilen yıldız kapısını 3 seneden bu yana çalıştırmayı başaramayan ekibe Daniel Jackson katılınca 3 gün sonra şifreyi bulup çalıştırmayı başardı ancak gittikleri yerde uzaylıdan çok eski mısır insanını andıran insanlar vardı. Jack O'neil'in aldığı emir ise kapıyı atom bombasıyla bir daha açılamayacak şekilde mühürlemesiydi Karşılaştıkları insanlar Ra(Mısırda güneş tanrısı) tarafından buraya antik mısırdan zorla getirilmiş ve bir maden çıkartmakta çalışmakta olan insanlardı..Mısırda benzer bir durumda atalarımızın ayaklanarak RA'yı yenmelerini fark eden Daniel daha sonra istemedende olsa bunun olmasına sebep olur.

 

   

İki farklı karakterdeki adam afrika çölünde bulunan antik insan trasfer edicisi 'Stargate''in sırrını ortaya çıkarmak için bir araya gelirler. Bu kapı bir kez çalıştırıldığında hem askeri hemde sivil amaçlar için milyonlarca ışık yılı uzaktaki galaksilere ve gezegenlere seyahat mümkün olabilecek.
 

Tür : Bilim Kurgu / Fantastik / Aksiyon
Yönetmen : Roland Emmerich
Senaryo : Dean Devlin , Roland Emmerich
Görüntü Yönetmeni : Karl Walter Lindenlaub
Müzik : David Arnold
Yapım : 1994, ABD / Fransa , 121 dk.

Filmin Konusu:
Mısır tarihi uzmanı arkeolog Dr. Daniel Jackson, araştırmaları sırasında çok eski bir geçit bulur. Bu geçit, başka bir gezegene açılmaktadır.

Albay O’Neil komutasındaki bir grup askerle birlikte geçitten diğer tarafa geçerler. Eski mısırı andıran bu gezegen, androjen yarı tanrı RA tarafından yönetilmektedir. Acımasız RA’nın eline düşen ekibin, kurtulmak için RA’yı altetmesi gerekecektir.

    

Mısır uzmanı arkeolog Daniel Jacson, Albay O'Neil komutasındaki bir grup askerle birlikte yıldız geçidinden diğer tarafa geçerler.Eski Mısır'ı andıran bu gezegen tanrı RA tarafından yönetilmektedir.

Benim en sevdiğim filmlerden biri.Sadece James Spader'in varlığı bu filmi defalarca seyretmem için yeterli.Ama senaryo da çok iyi.Mısır tanrısı RA'nın güçlü bir uzaylı olduğunun ortaya çıkması falan çok iyi.RA'yı oynayan oyuncuda çok başarılı.

             

      
1940'lı yıllarda Giza'da bulunan bir "yıldız kapısı", yer altında bir mağarada saklanmakta ve nasıl işlediği üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Ta ki Mısır tarihi uzmanı Daniel Jackson ekibe katılana dek...

Jackson'ın kapıyı işler hale getirmesi ile dünya ve milyonlarca ışık yılı uzaktaki bir galaksi arasında bağlantı kurulur. Albay Jack O'Neil komutasındaki bir grup asker ve Daniel Jackson açılan kapıdan geçerek diğer tarafı keşfetme görevini üstlenirler. Hiç ummadıkları bir dünya ile karşılaşan ekibin görevi kapının diğer taraftan açılmamak üzere kapatılmasıdır ve bunu bilen tek kişi albaydır.

Bu dünyanın hakimi Ra'nın dünyaya açılan kapının tekrar işlediğini fark etmesi albay ve ekibini dönüşü olmayan bir mücadelenin içine iter...

            

GİZA PİRAMİDİ 1928 MISIR
Prof. Paul Langford Giza Piramıdi yakınlarında yaptığı kazılar esnasında üzerinde daha önce hiç görülmemiş semboller olan koruyucu taşların altında daha önce hiç benzerini görmedikleri bir cihaz buldular. Açıklama gerektiren bu buluş üzerinde zamanın en büyük akılları bir cevap bulabilmek için çalıştılar. Prof. Langford Amerikan hükumeti ile gizli bir şekilde cihazı çalıştırmak, insanlık tarihinin sırlarına açıklama getirebilmek için çalıştı.

Amerika 1945
Başkan RFranklin Roosvelt'in, Prof. Langford'a verdiği emir doğrultusunda 17 yıldır süren çalışmalarının testlerini yapmay başladılar. Hükumet bunu savaşta bir silah olarak kullanabileceğini umut ediyordu. Yapılan testler cihazı çalıştırdı ve bu sadece cihazın bir silah olmadığı gerçekğini ortaya çıkardı. Cihaz biryerlere açılan bir geçitti. Geçidin nereye açıldığını öğrenmek üzere Prof. Lanford'un baş yardımcısı Dr. Ernest Littlefield geçitten geçti ve geçidin kapanmasıyla birlikte öldü. Bu ölümle birlikte yönetim projeyi kapattı ve proje Prof. Langford'un kızı Dr. Catherine Langford babasının teorilerinin gerçekliğini kanıtlamaya çalışana kadar da kapalı kaldı.

Amerika 90lar
90ların başında Dr. Catherine Langford'un uğraşları sonunda proje tekrar hayata geçirildi. Yapılan maddi destek ve bilimsel kaynak yardımı ile Dr. Langford babasının çalışmasının mantığını gördü. Geçit gizemli bir dünya dışı ırk tarafından yaratılmıştı ve bir taşıma cihazıydı.

Dr. Langford, yapılan çalışmaların sonuçlarının değerlendirilmesi için; piramitlerin dünya dışı varlıklar tarafından yapıldığını ve hiyerogliflerin aslında yanlış yorumlandığını hatta hirerogliflerin arasında bulunan ve hiç bir şekilde tanımlanamayan bazı sembolleri tanımladığını iddia eden birisine; Dr. Daniel Jackson'a ulaştı.

Dr. Daniel Jackson projeye katılmasıyla birlikte uzun yıllardır çözümlenememiş antik yazıtları başarı ile tercüme etmiş ve koruyucu kılıfların üzerinde bulunan ve anlam verilemeyen işaretlerin aslında yıldız kümelerini temsil ettiğini bulmuştu.

Dr. Jackson'ın teorisine göre bu işaretler iki yıldız arasında bir rota oluşturan bir yıldızlar haritasıydı. Toplamda yedi sembol. İlk altı tanesi varış noktasının uzay düzlemindeki yeri için ve sonuncusu ise başlangıç noktası için.

Bu teoriye göre çalıştırılan geçit başarı ile çalıştırılmıştı.

Giza projesi

Giza projesi Amerikan Hava Kuvvetlerinin izni ve yetkisi altında, yıldız geçidin diğer tarafında dünya için tehdit oluşturabilecek durumların belirlenmesi için oluşturuldu. Yıldız geçidinin diğer tarafında geçip orada tehdit unsuru kabul edilebilecek şeyleri araştırmak ve bulunduğu takdirde karşı taraftaki geçidi yok etmek için bir askeri takım kuruldu.Herhangi bir sorun çıkmaması durumunda dönüş için sembolleri çözmesi için Dr. Jackson'da ekibe katıldı.

Karşı tarafa geçtiklerinde onları bir süpriz bekliyordu. Tahmin edildiği gibi karşı geçitte aynı dünyamıza benzeyen bir dünya vardı ancak bizim dünyamızda olduğu gibi dönüş yolunun anahtarları olacak işaretlerin olduğu tabletler Yıldız Geçidi'nin yakınlarında yoktu. Bunun üzerine Dr. Jacson'ın önerisi ile askeri birliğin başındaki Albay Jack O'Neil yerli halk ile iletişim kurmayı başardı. Halk burada Yıldız Geçidi'nin yapıldığı malzemenin çıkarıldığı bir madende çalışıyordu. Yerel halk ile temastan sonra Dr. Jackson eve dönüş yolunu bulabilmek için çevrede incelemelere başladı.

Dr. Jackson çalışmalarını sürdürürken yerel halkın taptığı Antik Mısır GÜneş Tanrısı Ra'nın aslında tanrı rolü yapan uzaylı bir asalak ırk olduğunu, geçmişte dünyaya seyehat ederek insanları köle olarak getirip madenlerde çalıştırdığını öğrendi. Uzun yıllar önce Dünya'da bir ayaklanma çıkmış ve Ra Dünyadan kaçmak zorunda bırakılmıştı.

Dr. Jackson yerel halktan birisi ile birlikte araştırmalarını yaptığı esnada dönüş için gerekli olan sembollerin yazılı olduğu tableti bulur ancak süpriz şimdi belli olmaktadır: Tablet son simgenin olduğu yerden kırılmıştır.

Bu esnada Yıldız Geçidi'nin bulunduğu piramidin üzerine bir gemi inmiştı. İçinde Ra vardı. Gelişen olaylar neticesinde Albay O'Neil ve Dr. Jackson Ra'yı öldürdü. Olayların sonunda Dr. Jackson Abydos'ta kaldı ve Dünya'ya geri dönen Albay Jack O'Neil, Dr. Jackson'ın öldüğünü ve geçidin mühürlendiğini söylemişti.


SG programı

İlk Abydos ziyaretinden bir kaç yıl sonra dünya geçidine gelen bir ziyaretçi nedeni ile Albay O'Neill, Dr. Jackson'ın ölmediğini ve Abydos geçidinin yok edilmediğini itiraf etmiştir. Gelen ziyaretçinin kimliğini belirlemek için Dr. Jackson geri çağırılmış ve geçidin sadece iki gezegen arasında değil milyonlarca gezegen aradında bir ulaşım ağı olduğu ortaya çıkarılmıştı.

Bu gezegenlerin tehdit kontrolünün yapılması ve eğer varsa dost ırkların bulunması için SG takımlarının kurulmasıyla birlikte Dünya'nın Yıldız geçidi ile yolculukları başlamıştı.

Zaman içerisinde galaksimizle ilgili bilgiler elde eden SGC Kadimler ismini verdiği geçitleri yapan ırkın kayıp şehri Atlantis'i bulmak için çalışmalarını yoğunlaştırmış ve sonunda 8 sembollü bir adres elde etmişti. İlk altı tanesi varış noktasının uzay düzlemindeki koordinatları için, bir tanesi varış noktasının uzay zaman düzlemindeki yeri için ve son olarak da başlangıç noktası için.

               

 

      

     

 

    

      

 

       

          

         

     

         

    

 

                  

 

       

                 

      

      

   

 

       

       

       

    

              

 

 

                            

 

 

      

 

           

 

          

 

           

 

 

 

  

        

   

 

 

                            

 

 

 

 

 

 

 

                   

                         

Stargate Atlantis    Stargate Science

Hiçbir yazı/ resim  izinsiz olarak kullanılamaz!!  Telif hakları uyarınca bu bir suçtur..! Tüm hakları Çetin BAL' a aittir. Kaynak gösterilmek şartıyla  siteden alıntı yapılabilir.

 © 1998  Cetin BAL - GSM:+90  05366063183 - Turkiye / Denizli 

Ana Sayfa / Index /Roket bilimi / E-Mail /Astronomy 

Time Travel Technology / UFO Galerisi / UFO Technology/

Kuantum Teleportation / Kuantum Fizigi / Uçaklar(Aeroplane)

New World Order(Macro Philosophy)  /